Tarihçe

Sanatın gelişip serpilebilmesi için gerekli ortam,iklim ve imkanlar git gide azalsa da kentimizde her zaman sanata dair üzerine bir şeyler konuşabilecek etkinlikler daima vardır olmuştur. Trabzon’umuzu tanımlarken kentimizin her şeyden önce bir kültür ve sanat merkezi olduğunu söyleriz.Gerçekten de Trabzon sanatsal geçmişi ve yetiştirdiği sanatçıları ile bu tanımlamayı fazlası ile hak etmektedir.

Yaklaşık 90 yıldır yazlık ve kışlık sinema salonları Trabzon’luları sinema sanatı ile buluşturmaya devam ediyor.Geçmiş yıllarda açılmış ancak günümüze kadar gelememiş sinema salonlarından bazılarını hatırlamak gerekirse Yıldız, Lale, Atlas, Saray, İnci, Fuar, As, Atapark, Hisar ve Sümer bunlardan ilk akla gelenlerdir.

70’li yıllardan itibaren yaygınlaşmaya başlayan popüler televizyon kültürünün sinema dünyasına yansıttığı olumsuzluklardan Saray Sineması da etkilenerek önce kapanmış,sonra yıkılarak yerine bir pasaj yapılmıştır.Sinema dünyasının hak ettiği yeri tekrar kazanması ile 90’lı yıllarda bir salonla bu pasajda yeniden sinemaseverlere hizmet vermeye başlayan Saray sineması,zaman içinde giderek artan ilgiden dolayı salon sayısını ikiye çıkartarak,bu yıllarda tek sinema salonu özelliği ile kentimize hizmet vermeyi sürdürmüştür.O yıllarda hatırdan kalan;Saray Sinemasının önündeki uzun seyirci kuyruklarıdır.Sinema tutkusundan kaynaklanan bu ilgi,kentimizde başka sinema salonlarının açılmasının da nedeni olmuştur.Böylece sinemalar Trabzon’un kültür-sanat yaşamında vazgeçilmez kuruluşlar haline yeniden gelmiştir.

Şüphe yok ki, herkesin unutamadığı,belleklerde derin izler bırakan filmler vardır.Bazen uzun uzun anlatılan konular veya olaylar bir sinema sahnesi kadar bizi tesiri altında bırakmıştır.Sinema,izleyenlerini başka dünyalara götürür;eğitir,eğlendirir,beğeni ve sanat seviyesinin gelişmesine katkılar sağlar.Sinema insana,dünyaya ve olaylara alışılagelinenin aksine,farklı ve renkli açılardan bakmayı öğretir.Sihirli bir dünyadır sinema,insana hayatı anlatır.Sinema;7.sanattır.

Lara Sineması,kentimizin 1954 yılında açılmış en güzel sinemalarından Saray Sineması ile aynı mekanı paylaşmaktadır.Yeni sinemamız ise çağdaş anlayışı , seçkin filmleri, modern mekanları ve 5 ayrı salonu ile Trabzon’da önemli bir boşluğu doldurarak hizmet vermeyi amaçlamaktadırlar. Tüm Trabzon’luları sinemamıza bekler, iyi seyirler dileriz.